BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

Săpt. a-XXIII-a

LES SAINTS DU JOUR

• † Sf. Cuvios Dimitrie, cel Nou de la Basarabi
• Sf. Mare Mucenic Nestor
• Sf. Muceniţe Capitolina şi Erotiida
• Sf. Chiriac, Patriarhul Constantinopolului
• Sf. Procla, soţia lui Pilat

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

Luca VIII, 1-3

În vremea aceea a început Iisus a umbla prin oraşe şi prin sate, propovăduind şi binevestind împărăţia lui Dumnezeu, iar cei doisprezece erau cu Dânsul; asemenea şi nişte femei care fuseseră tămăduite ... Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

Coloseni I, 1-11

Pavel, apostol al lui Hristos Iisus prin voinţa lui Dumnezeu, şi Timotei, fratele nostru, şfinţilor şi credincioşilor fraţi întru Hristos, care sunt în Colose: Har vouă şi pace de la Dumnezeu, Tatăl no ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année