BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

Săpt. a-VII-a
după Paşti

LES SAINTS DU JOUR

• Sf. Mitrofan, patriarhul Constantinopolului
• Sf. Cuv. Maica Sofia
• Sf. Cuv. Ioan, egumenul Mănăstirii Monagriei
• Cuv. Alonie Egipteanul
• Sf. Maria şi Marta, surorile lui Lazăr

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

Ioan XVI, 23-33

Zis-a Domnul către ucenicii Săi: adevărat, adevărat vă spun vouă: orice veţi cere de la Tatăl în numele Meu, vă va da vouă. Până acum n-aţi cerut nimic în numele Meu; cereţi şi veţi primi, pentru ca bu ... Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

Fapte XXV, 13-19

În zilele acelea, regele Agripa şi Berenice au sosit la Cezareea, ca să salute pe Festus. Şi rămânând acolo mai multe zile, Festus a vorbit regelui despre Pavel, zicând: Este aici un bărbat, pe care Fe ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année