BIENVENUE SUR LE SITE DE L'ÉGLISE "SAINT-ETIENNE"

Săpt lăsat
sec de brânză

LES SAINTS DU JOUR

• Sf. Tarasie, arhiep. Constantinopolului
• Sf. Mc. Alexandru
• Sf. Mc. Righin, ep. Scopelor
• Sf. Mc. Ipatie igumenul
• Sf. Mc. Antonie
• Sf. Teodor cel nebun pentru Hristos
• Sf. Mc. Marcel, ep. Apamiei Ciprului

Lire et écouter le sinaxar du jour
version en roumain  ICI

L'EVANGILE DU JOUR

Marcu XI, 1-11

În vremea aceea, când s-au apropiat de Ierusalim şi a venit în Betfaghi şi Betania, lângă Muntele Măslinilor, a trimis Iisus pe doi dintre ucenicii Săi şi le-a zis: mergeţi în satul care este înaintea ... Citeşte mai mult »

L'APOTRE DU JOUR

I Ioan II, 18-29; III, 1-8

Fiilor, este ceasul de pe urmă şi, precum aţi auzit că vine Antihrist, iar acum mulţi antihrişti s-au arătat, de aici cunoaştem noi că este ceasul de pe urmă. Dintre noi au ieşit, dar nu erau de-ai noş ... Citeşte mai mult »

NOUVEAUTÉS

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATE DE PÂQUES

Année