Săpt. a-VIII-a

• Sf. 7 Tineri din Efes: Maximilian, Exacustodian, Iamvlih, Martinian, Dionisie, Ioan şi Constantin
• Pomenirea aducerii moaştelor Cuvioasei Maicii noastre şi Muceniţei Evdochia
• Sf. Mucenic Tatuil, care spânzurat s-a săvârşit
• Sf. Nou Sfinţit Mucenic şi întocmai cu Apostolii Cosma, care a mărturisit în Albania în anul 1770

Matei XVIII, 18-22; XIX, 1-2; 13-15

Zis-a Domnul ucenicilor săi: adevărat vă spun vouă că oricâte veţi lega pe pământ, legate vor fi şi în cer; şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer. Vă mai spun iarăşi că, dacă do ... Citeşte mai mult »

I Corinteni XII, 12-26

Fraţilor, precum trupul unul este şi are mădulare multe, iar toate mădularele trupului, multe fiind, sunt un trup, aşa şi Hristos. Pentru că într-un Duh ne-am botezat noi toţi, ca să fim un singur trup ... Citeşte mai mult »

2020 - Anul omagial al pastorației părinților și copiilor” și anul comemorativ al filantropilor ortodocși români.