BENVENUTI AL SITO DELLA CHIESA "SANTO STEFANO"

din Post

SANTI DEL GIORNO

• Cuv. Ioan, cel ce a scris Scara
• Sf. prooroc Ioad
• Cuv. Ioan, cel ce s-a nevoit într-o fântână
• Sf. Euvula, maica Sf. Pantelimon
• Sf. Ioan, patriarhul Ierusalimului
• Sf. Sfinţit Mc. Zaharia cel nou, care a mărturisit în Corint, la anul 1684

Leggi e ascolta il quotidiano la sinaxar
versione rumena  QUI

GIORNO GOSPEL

Marcu II, 14-17

În vremea aceea, trecând, Iisus a văzut pe Levi al lui Alfeu şezând la vamă şi i-a zis: vino după Mine. Iar el, sculându-se, a mers după Dânsul. Şi, când a prânzit în casa lui Levi, au fost la masă mul ... Citeşte mai mult »

GIORNO APOSTOLO

Evrei X, 32-38

Fraţilor, aduceţi-vă, dar, aminte mai întâi de zilele în care după ce aţi fost luminaţi, aţi răbdat luptă grea de suferinţe, uneori fiind defăimaţi cu ocările şi cu necazurile îndurate, alteori suferin ... Citeşte mai mult »

NOTIZIA

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATA DI PASQUA

Anno