Святой Стефан - Кэлэрашь - Церковь - Бухарест

ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ НА САЙТ ЦЕРКВИ "СBЯTOЙ CTEфФAH"

Săapt.29

СВЯТЫЕ ДЕНЬ

• Cuv. Eftimie cel Mare
• Sf. Mc. Vas, Eusebiu, Eutihiu şi Vasilid
• Sf. Mc. In, Pin şi Tim
• Sf. Petru Vameşul
• Sf. Mc. Tira şi Agni
• Evlaviosul împărat Leon cel Mare din Tracia, numit Machelis
• Sf. Mc. Ana
• Sf. nou Mc. Zaharia, care a mărturisit în Paleopatra din Peloponez

читать и слушать sinaxar день
Румынская версия  ЗДЕСЬ

ЕВАНГЕЛИЕ ДЕНЬ

Marcu IX, 42-50; X, 1

Zis-a Domnul: Cine va sminti pe unul din aceştia mai mici, care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui dacă şi-ar lega de gât o piatră de moară şi să fie aruncat în mare. Şi, de te sminteşte mâna ta, taie- ... Citeşte mai mult »

АПОСТОЛ ДЕНЬ

Evrei XI, 17-31

Fra?ilor, prin credin??, Avraam, c?nd a fost ?ncercat, a adus pe Isaac (jertf?). Cel ce primise f?g?duin?ele aducea jertf? pe fiul s?u unul n?scut! C?tre el gr?ise Dumnezeu: ?C? ?n Isaac ?i se va chema ... Citeşte mai mult »

НОВОСТИ

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

ДАТА ПАСХИ

год