Святой Стефан - Кэлэрашь - Церковь - Бухарест

ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ НА САЙТ ЦЕРКВИ "СBЯTOЙ CTEфФAH"

Săapt.29

СВЯТЫЕ ДЕНЬ

• Sf. Mc. Clement, episcopul Ancirei
• Sf. Mc. Agatanghel
• Cuv. Eusebiu
• Cuv. Mavisma Sirul
• Cuv. Salaman sihastrul
• Sf. Paulin milostivul, episcopul Nolei din Campana şi prietenul Sf. Niceta, episcopul Remesianei din Dacia
• Pomenirea Sinodului al 6-lea Ecumenic, din Constantinopol

читать и слушать sinaxar день
Румынская версия  ЗДЕСЬ

ЕВАНГЕЛИЕ ДЕНЬ

Marcu X, 17-27

În vremea aceea, ieşind Iisus în drum ca să plece, a alergat cineva către El şi, îngenunchind înaintea Lui, îl întreba: Învăţătorule bun, ce să fac ca să moştenesc viaţa veşnică? Iar Iisus i-a răspuns: ... Citeşte mai mult »

АПОСТОЛ ДЕНЬ

Iacov I, 19-27

Fraţilor, orice om să fie grabnic la ascultare, zăbavnic la mânie. Că mânia omului nu lucrează dreptatea lui Dumnezeu. Pentru aceea, lepădând toată spurcăciunea şi prisosinţa răutăţii, primiţi cu blând ... Citeşte mai mult »

НОВОСТИ

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

ДАТА ПАСХИ

год