PELERINAJE

• Sf. 40 de tineri, care de sabie s-au săvârşit
• Sf. Mnason episcopul Ciprului
• Sf. din nou arătaţi Mucenici Gavriil şi Chirmidol

(Învierea fiului văduvei din Nain)

Luca VII, 11-16

În vremea aceea s-a dus Iisus într-un oraş numit Nain, şi împreună cu Dânsul mergeau mulţi ucenici ai Lui şi popor mult. Iar când s-au apropiat de poarta oraşului, iată scoteau un mort, singurul fecior ... Citeşte mai mult »

(glas 2, voscr. 8)

Galateni I, 11-19

Fraţilor, vă fac cunoscut că Evanghelia cea binevestită de mine nu este după om; pentru că nici eu n-am primit-o de la om, nici n-am învăţat-o, ci prin descoperirea lui Iisus Hristos. Căci aţi auzit de ... Citeşte mai mult »

2021 - Anul omagial al pastorației pastorației românilor din afara României și comemorării celor adormiți întru Domnul

înnorat