ДОБРЕ ДОШЛИ В САЙТА НА ЦЪРКВАТА "СBETИ СTEФAH"

Săpt. a-V-a
după Paşti

СВЕТИИ HA ДEHЯ

• Sf. Apostoli Andronic şi Iunia
• Sf. Mc. Solohon şi a celor împreună cu el sfinţii mucenici Pamfamir şi Pamfilon
• Cuv. Părinţi şi fraţi Nectarie şi Teofan, ctitorii Mănăstirii lui Varlaam din Meteor

Прочетете и слушат на дневната sinaxar
Румънският версия  ТУК

ЕВАНГЕЛИЕТО НА ДЕНЯ

(a Samarinencei)

Ioan IV, 5-42

În vremea aceea a venit Iisus în oraşul Samariei, ce se numea Sihar, aproape de câmpul pe care Iacob l-a dat lui Iosif, fiul său. Şi era acolo puţul lui Iacob. Iar Iisus, ostenit de călătorie, şedea lâ ... Citeşte mai mult »

AПОСТОЛ НА ДЕНЯ

(glas 4, voscr. 7)

Fapte XI, 19-30

În zilele acelea, Apostolii, cei ce se risipiseră din cauza tulburării făcute pentru Ştefan, au trecut până în Fenicia şi în Cipru, şi în Antiohia, nimănui grăind cuvântul, decât numai iudeilor. Şi era ... Citeşte mai mult »

НОВИНИ

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

ВЕЛИКДЕН ДАТА

Year