Santo Stefano - Calarasi - Chiesa - Bucarest

BENVENUTI AL SITO DELLA CHIESA "SANTO STEFANO"

Săapt.29

SANTI DEL GIORNO

• Sf. Mc. Clement, episcopul Ancirei
• Sf. Mc. Agatanghel
• Cuv. Eusebiu
• Cuv. Mavisma Sirul
• Cuv. Salaman sihastrul
• Sf. Paulin milostivul, episcopul Nolei din Campana şi prietenul Sf. Niceta, episcopul Remesianei din Dacia
• Pomenirea Sinodului al 6-lea Ecumenic, din Constantinopol

Leggi e ascolta il quotidiano la sinaxar
versione rumena  QUI

GIORNO GOSPEL

Marcu X, 17-27

În vremea aceea, ieşind Iisus în drum ca să plece, a alergat cineva către El şi, îngenunchind înaintea Lui, îl întreba: Învăţătorule bun, ce să fac ca să moştenesc viaţa veşnică? Iar Iisus i-a răspuns: ... Citeşte mai mult »

GIORNO APOSTOLO

Iacov I, 19-27

Fraţilor, orice om să fie grabnic la ascultare, zăbavnic la mânie. Că mânia omului nu lucrează dreptatea lui Dumnezeu. Pentru aceea, lepădând toată spurcăciunea şi prisosinţa răutăţii, primiţi cu blând ... Citeşte mai mult »

NOTIZIA

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

DATA DI PASQUA

Anno