ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ НА САЙТ ЦЕРКВИ "СBЯTOЙ CTEфФAH"

Săpt. a-III-a
după Paşti

СВЯТЫЕ ДЕНЬ

• Sfântul şi dreptul şi mult-pătimitorul prooroc Iov
• Sf. Cuv. Mamant, Pahomie ş Ilarion
• Sf. Mc. Dimitrion, care, fiind săgetat, s-a săvârşit
• Sf. Mc. Danax, Mesir şi Terinos, care de sabie s-au săvârşit
• Sf. Mc. Donat, care fiind săgetat, s-a săvârşit
• Sf. Mc. Varvar, care de sabie s-a săvârşit

читать и слушать sinaxar день
Румынская версия  ЗДЕСЬ

ЕВАНГЕЛИЕ ДЕНЬ

Ioan VI, 35-39

Zis-a Domnul către iudeii care crezuseră într-Însul: Eu sunt pâinea vieţii; cel ce vine la Mine nu va flămânzi şi cine crede în Mine nu va înseta niciodată. Dar v-am spus vouă că M-aţi văzut şi tot nu ... Citeşte mai mult »

АПОСТОЛ ДЕНЬ

Fapte X, 44-48; XI, 1-10

În zilele acelea, pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste toţi cei care ascultau cuvântul. Iar credincioşii tăiaţi împrejur, care veniseră cu Petru, au rămas uimiţi, pentru că da ... Citeşte mai mult »

НОВОСТИ

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

ДАТА ПАСХИ

год