ДОБРО ПОЖАЛОВАТЬ НА САЙТ ЦЕРКВИ "СBЯTOЙ CTEфФAH"

Săpt. a-VII-a

СВЯТЫЕ ДЕНЬ

• Sf. Mucenic Ermolae şi cei împreună cu dânsul, Ermip şi Ermocrat
• Sf. Cuvioasă Muceniţă Parascheva
• Sf. Cuvioasă Muceniţă Oreozila
• Sf. Cuv. Ignatie Stironitul
• Sf. Mucenic Apion
• Sf. Muceniţă Ierusalima
• Pomenirea târnosirii bisericii Arhanghelului Gavriil de cealaltă parte de Haldes

читать и слушать sinaxar день
Румынская версия  ЗДЕСЬ

ЕВАНГЕЛИЕ ДЕНЬ

(Vindecarea a doi orbi şi a unui mut din Capernaum);

Matei IX, 27-35

În vremea aceea, pe când trecea Iisus, s-au luat după Dânsul doi orbi; aceştia strigau şi ziceau: miluieşte-ne pe noi, Fiule al lui David! Iar după ce a intrat El în casă, au venit la Dânsul orbii şi i ... Citeşte mai mult »

АПОСТОЛ ДЕНЬ

(glas 6, voscr. 7)

Romani XV, 1-7

Fraţilor, datori suntem noi, cei tari, să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră, ci fiecare dintre noi să caute să placă aproapelui său, la ce este bine, spre zidire. ... Citeşte mai mult »

НОВОСТИ

2016 - Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creşin ortodox şi Anul comemorativ al Sf. Ier. Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

ДАТА ПАСХИ

год