SF. HARALAMBIE

• Sf. Cuv. Ignatie Stironitul
• Sf. Mucenic Apion
• Sf. Muceniţă Ierusalima
• Pomenirea târnosirii bisericii Arhanghelului Gavriil de cealaltă parte de Haldes

(Vindecarea a doi orbi şi a unui mut din Capernaum);

Matei IX, 27-35

În vremea aceea, pe când trecea Iisus, s-au luat după Dânsul doi orbi; aceştia strigau şi ziceau: miluieşte-ne pe noi, Fiule al lui David! Iar după ce a intrat El în casă, au venit la Dânsul orbii şi i ... Citeşte mai mult »

(glas 6, voscr. 7)

Romani XV, 1-7